Singapur- zaprogramowane…

Singapur- zaprogramowane superpaństwo i jego prawa.
Niedaleko Singapuru leży Tajlandia. Tajlandia to kraj chaosu, korków na drogach, brudu, nieprzestrzegania przepisów drogowych, straganów na każdym kroku, powszechnego łamania prawa i stosunkowej biedy ludności.
Singapur jest całkowitą odwrotnością Tajlandii.
Singapur to jeden z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych krajów na świecie (5 miejsce na świecie wg HDI Index).
Religie dominujące to buddyzm, chrześcijaństwo i bezwyznaniowość.
Życie mieszkańców Singapuru jest naszpikowane mnóstwem nakazów i zakazów za których złamanie grożą bardzo wysokie kary, w tym kara chłosty. Znany jest przypadek, że za grafitti młody amerykański chłopak został skazany na karę chłosty, mimo publicznej interwencji Billa Clintona karę wymierzono.
W celu ochrony środowiska i zmniejszenia korków w Singapurze ceny samochodów są bardzo wysokie, a do tego trzeba posiadać licencję (za ok. 100 tys. złotych) na posiadanie samochodu, system działa i faktycznie nie ma tam korków.
Przykładowe zakazy:
1. By utrzymać czystość na ulicach w Singapurze jest zakaz sprzedaży i żucia gumy. Za sprzedaż gumy do żucia grozi kara 100 tys. $ singapurskich (1 $ singapurski= 2,54 zł) lub do 2 lat więzienia.
2. Zakaz muzyki ulicznej, za granie na instrumencie w miejscu publicznym. Kara- 1 000$
3. Zakaz puszczania latawca lub jakiegokolwiek sprzętu latającego. Kara- 5 000$
4. Zakaz śpiewania nieprzyzwoitych piosenek- do 3 miesięcy więzienia, grzywna lub oba.
5. Zakaz plucia. Kara- 1000$
6. Zakaz sprzedaży materiałów pornograficznych. Kara- 3 miesiące więzienia, grzywna lub oba.
7. Zakaz używania czyjegoś zabezpieczonego czy nie zabezpieczonego wi-fi. Kara- 10 000$ grzywny, do 3 lat więzienia lub oba.
8. Zakaz niespuszczania toalety publicznej. Kara 150$.
9. Chodzenie nago w domu przy odsłoniętych zasłonach. 2 000$ grzywny, więzienie do 3 miesięcy lub oba.
10. W Singapurze windy zaopatrzone są w system wykrywania moczu. Gdy ktoś się załatwi to policja powiadamiana jest automatycznie.
11. Za śmiecenie kara w Singapurze to co najmniej 1000$.
12. Za posiadanie narkotyków w Singapurze jest kara od 20 000 $ do 10 lat w więzieniu, ale jest także zakaz bycia pod wpływem narkotyków przy wjeździe do kraju. Policja może zbadać każdego czy jest pod wpływem narkotyków.
13. Zakaz stosunków homoseksualnych. Do dwóch lat więzienia.
14. Wysokie kary są za przechodzenie przez ulicę w niedozwolonym miejscu- najpierw 1000$, a jak złapią kogoś drugi raz to 2 000$ i 6 miesięcy w więzieniu.

Singapur na zdjęciu poniżej.

#singapur #prawo #ciekawostki #policja #technologia #swiat #polityka #azja #nauka #architektura #tajlandia #ludzie #samochody #motoryzacja #ekologia #podroze #auta

No Comments

Comments are closed.