Test zasilacza Corsair…

Test zasilacza Corsair AX1600i 1600W

Chociaż ostatnio przeprowadzaliśmy sporo testów produktów z najpopularniejszego, budżetowego segmentu cenowego to dzisiaj pora na zmianę klimatu. Postanowiliśmy się przyjrzeć zasilaczowi, którego cena to równowartość wielu komputerów należących do Mirków i Mirabelek. W końcu jednostka Corsair AX1600i dysponują nieprzyzwoitą mocą 1600 W, a przy tym jest niesamowicie cichy… Chociaż jest drogo, to mowa o zasilaczu, który przeżyje nie jeden komputer, a prócz tego swoim projektem wyznacza nowe standardy w branży. Minusy? Zasadniczo brak. Z tego względu otrzymuje od nas aż trzy nagrody – polecamy, wydajność oraz innowacja!

Omówienie specyfikacji, rzut okiem na okablowanie i wnętrze zasilacza, analiza strony pierwotnej i wtórnej, testy oraz pomiary i wiele więcej do znalezienia tutaj:
https://www.purepc.pl/zasilacze/test_corsair_ax1600i_1600w_nieprzyzwoicie_wydajny_zasilacz

Mimo iż pozycja AX1500i była niezagrożona, to Corsair wydał jeszcze wydajniejszy, jeszcze mocniejszy i jeszcze bardziej zaawansowany zasilacz – AX1600i. Wszystko jest efektem zastosowania tranzystorów na bazie azotku galu GaN (HEMT) i topologii totem pole PFC, dzięki czemu udało się zwiększyć wydajność układu korekcji mocy i zmniejszyć wymiary zasilacza, dokładając przy tym dodatkowe 100 W względem poprzednika. Corsair AX1600i to niewątpliwie najwydajniejszy PSU na rynku niezależnie od tego, czy pobieramy 160 czy 1600 W. Efektywność energetyczna jest nieprzyzwoicie wysoka, przekraczając 97%, ale to nie wszystko! Zasilacz jest niesamowicie cichy do 1200 W, a do ponad 600 W pracuje pasywnie. Ponadto, biorąc pod uwagę bardzo duże zagęszczenie elementów elektronicznych, jest bardzo chłodny. Jak na topowy model oferuje znakomitą regulację napięć, które w całym zakresie obciążeń utrzymują wartości praktycznie idealne, a jakość napięć wyjściowych potwierdzają bardzo niskie tętnienia nieprzekraczające 10 mV przy pełnym obciążeniu. Oczywiście, producent zastosował tutaj kilka wspomagaczy jak kondensatory na końcach kabli czy dodatkowe przewody czujników na wiązce ATX, zapewniające lepszy poziom regulacji napięć. Corsair AX1600i ma także ogromny zapas mocy i to pomimo oficjalnego limitu na poziomie aż 1600 W. Tym razem ograniczeniem było nasze obciążenie, które pozwoliło wyciągnąć dodatkowe 178 W. Podniesienie temperatury otoczenia w komorze termicznej również nie zrobiło żadnego wrażenia na najnowszym flagowcu Corsair. Z uwagi, że jest to cyfrowy zasilacz, dzięki oprogramowaniu Corsair LINK możemy monitorować parametry PSU, podzielić szynę + 12 V na wiele linii wirtualnych i ustawić ręcznie próg wyzwolenia zabezpieczenia OCP dla każdej z nich. Co do samej aplikacji, to brakuje mi tylko mobilnej wersji. Okablowanie jest długie, a mnogość złącz zaspokoi najbardziej wybrednych użytkowników. Najważniejsze kable wykonano z przewodów o większym przekroju (16 AWG), które zabezpieczono w solidnym nylonowym oplocie.

Wykonanie jednostki stoi na najwyższym poziomie – nie tylko z zewnątrz, bowiem i elektronika to podzespoły tylko od renomowanych producentów. Wysoką jakość potwierdza 10 lat okresu gwarancyjnego, zaś analiza wnętrza i dokonane pomiary jak najbardziej to potwierdzają. Corsair AX1600i wyceniono jednak na 445 euro, co daje w dniu publikacji niecałe 1900 zł. Na polskie warunki to bardzo duża kwota, ale i zasilacz nietuzinkowy. Tylko do jakich zastosowań przeznaczony jest taki potwór? Na pewno będzie idealny podczas ekstremalnego overclockingu podzespołów, gdzie liczy się duża moc i stabilność napięć. Również bardzo mocne stacje robocze oraz wydajne i podkręcone komputery PC do gier oparte na platformie HEDT czy kilku kartach graficznych w tandemie SLI/CF, chętnie ugoszczą takiego kompana. Testowany PSU AX1600i to niewątpliwie najlepszy i najbardziej innowacyjny zasilacz, zastanawia nas tylko jaki będzie następny krok…

Omówienie specyfikacji, rzut okiem na okablowanie i wnętrze zasilacza, analiza strony pierwotnej i wtórnej, testy oraz pomiary i wiele więcej do znalezienia tutaj:
https://www.purepc.pl/zasilacze/test_corsair_ax1600i_1600w_nieprzyzwoicie_wydajny_zasilacz

#purepc #pcmasterrace #komputery #technologia #hardware #elektronika

Powered by WPeMatico

No Comments

Comments are closed.