tl;dr krótki poradnik (a może…

tl;dr krótki poradnik (a może nie aż taki krótki) dla kompletnych zielonych Januszy co to jest ten bitcoin

Dzisiaj miałem pewną dyskusję w pracy, z osobą która wydawałoby się jest w miarę obeznana z IT. Zaskoczyło mnie, że prawie każdy słyszał już o btc, ale są całe masy ludzi, którzy bitcoin kojarzą z jakimiś szemralnym biznesem, typami z pod ciemnej gwiazdy, w ogóle że bitcoin to jakieś jedno wielkie oszustwo. Podobnie było dzisiaj z jednym z moich współpracowników. Sam jeszcze dosyć niedawno nie wiedziałem o co w ogóle tu chodzi, tylko że jest jakiś tam dziwny bitcoin i tyle. Poradnik nie jest dla osób z tagu bitcoin czy kryptowaluty, a dla tych którzy coś tam słyszeli, że jest bitcoin, ale nie wiedzą w ogóle o co tu chodzi i czy to jest jedno wielkie oszustwo czy nie.

Temat podziele na trzy części. Będą operował w bardzo uproszczony, obrazowy sposób, bez większych szczegółowych objaśnień. Chcę po prostu wylistować pewne fakt dla zielonych, żeby chociaż w bardzo ogólny sposób wiedzieli czym bitcoin nie jest albo po części czym jest. Nie jest to poradnik w stylu „jak wejść w bitcoina”, „jak zrozumieć bitcoina” itd.

1. Co to jest bitcoin.
2. Jakie niebezpieczeństwa są powiązane z bitcoinem i jakie ma wady (bez owijania w bawełne).
3. Jakie własciwości ma bitcion i dlaczego jest ciekawy.

1.
Bitcoin to waluta cyfrowa. „Normalna” waluta to kawałek metalu czy papieru, gdzie ludzie się umówili, że ma jakąś wartość tj. np. złoto czy banknot drukowany przez rząd. Bitcoin nie jest „fizyczny”. Bitcoin to ciąg znaków (liter i cyfr), który jest zapisany na nośniku danych np. dysku twardym (w postaci zera i jedynek). Tyle i aż tyle, to jest cały bitcoin. Oczywiście bitcoin podlega pewnym zasadom które ustalili twórcy czyli ten ciąg znaków jest przechowywany w odpowiedni sposób, rozsyłany w odpowiedni sposób w sieci itd. Na razie nam ta wiedza powinna wystarczyć. W punkcie 3 trochę więcej.

2.
– Bitcoina możemy przechowywac u pośredników (w serwisach internetowych). Pośrednik może nam ukraść bitcoiny. Nie musimy przechowywać bitcoina u pośredników. Często ludzie robią to a) z głupoty b) handlują bitcoinem wymieniając na inne kryptowaluty / realne pieniądze za pomocą pośredników (którym wysyłają swoje bitcoin w celu wymiany)

– Cena bitcoina w stosunku do „normalnych” walut jest ustalana wolnym rynkiem. Czyli ludzie sprzedają i kupują i kształtuje się cena w zależności od popytu i podaży. Nie jesteśmy więc w stanie ustalić dokładnie przyszłych cen bitcoina. Nikt cen nie reguluje. Może np. ktoś z dnia na dzień sprzedać dużą część bitcoinów (jeżeli taką posiada) i spowodować zjazd ceny w stosunku do np. złotego / dolara. Ludzie mogą w panice zacząć sprzedawać bitcoiny z powodu doniesień medialnych itd.

– Rządy nie mają kontroli nad bitcoinem, ale moga np. kontrolować przepływ pieniędzy „normalnych” na giełdach (czyli u pośredników). A więc rządy mogą teoretycznie w znacznym stopniu utrudniać internetową wymianę bitcoinów na pieniądze „normalne” blokując część giełd, kontrolując wpłaty użytkowników z ich normalnych konta bankowych itd.

– Bitcoin zużywa bardzo dużo prądu z powodu obliczeń jakie wykonują karty graficzne w ogromnej ilości na całym świecie. Bitcoin do funkcjonowania nie potrzebuje dużo prądu. Cała sieć bitcoina można uruchomić nawet na kilku smarftonach i będzie funkcjonowała tak samo jak z tysiącami kart graficznych. Dlaczego więc bitcoin zużywa tyle prądu skoro nie musi? Wynika to z tego, że osoby których komputery wchodzą w skład sieci bitcoina za obliczenia związane z potwierdzaniem transakcji dostają wynagrodzenie w postaci bitcoinów. Skoro ja mogę dostać bitcoiny za uczestnictwo w sieci to druga osoba też będzie chciała itd. aż sieć się rozsrasta. W miarę rozrostu sieci zwiększa się trudność obliczeń i potrzebne są co raz mocniejsze karty graficzne. Gdyby np. zacząć odłączać obecne karty graficzne od sieci bitcoina, trudność by zmalała i bitcion zużywał by mniej prądu. Dlaczego więc dopasowujemy trudność, a nie zostaniemy przy tych kilku telefonach? Bo ma to związek z pewnymi regułami które ustalili twórcy bitciona i które zapewniają bezpieczeństwo całej sieci.

– Przesyłanie bitcoina jest mocno ograniczone co może powodować wysokie ceny przesyłu. Obecnie sieć bitcoin obsługuje tylko kilka transakcji na sekunde na całym świecie. Skoro sieć może wykonywać tylko kilka transakcji to ceny transakcji rosną. Są mechanizmy które już to znaczenie usprawniły, tak że w btc można wykonywać tysiące transakcji na sekundy. Jednak na razie są jeszcze mało popularne, pomału wdrażane. Dzięki nim cena przesyłu mocno spadnie.

3.
– Liczba wszystkich bitcoinów jest ograniczona i w pełni transparentna. Wiemy, że będzie wydrukowane 21 milionów bitcoinów i ani jednego więcej. Wiemy w jakich ilościach są drukowane. Każdy bitcoin dzieli się na milion satoshi.

– Bitcoin jest walutą deflacyjną. Czyli stoi w sprzeczności z walutami jakie znamy np. z dolarem, którego wartośc z roku na rok maleje.

– Sieć bitciona od prawie 10 lat działa bezbłędnie.

– Bitcoin nie ma dyrektora, zarządcy itp. Działa za pomocą zdecentralizowanej sieci. Każdy program, protokół itd. do obsługi bitcoina jest transparenty. Mamy dostęp do wszystkiego co dzieje się w bitcoinie. Nikt przed nami nic nie ukrywa. To my naszym wsparcie decydujemy jak wygląda bitcoin.

– Nasze pieniądze (w postaci bitcoina) są bezpieczne, jeżeli zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa komputerowego. Naszych bitcoinów nie da się podróbić. Nie da się ich dodrukować. Nie da usunąć z systemu ani odebrać. Bitcoin bazuje na nowoczesnej kryptografii. Matematyka to fundament bitcoina. Nie wiara, obietnice ani ludzie.

– Bitcoin jest zdecentralizowany i wszyscy użytkownicy sieci starają się tę ideę wspierać. Ci którzy mają z tym problem „uciekają” w inne kryptowaluty, które są zcentralizowane. Zarządzane i sterowane przez jakiegoś „dyrektora”.

– Bitcoin jest prosty. Żeby wejść w bitcoina potrzeba 5 minut (reszta to kwestia uzupełniania wiedzy w ramach potrzeb). Sam nawet napisałem na mirko bardzo prosty poradnik jak zaczać.

– Bitcoin jest niezależny od rządów i nie da się go wyłączyć. Żeby wyłączyć efektywnie bitcoina trzeba byłoby wyłączyć internet na całym świecie, w każdym kraju.

– Bitcoin jest powszechny. To waluta która łamie bariery rządów i korporacji. Możemy go przesyłać po całym świecie w bardzo prosty i szybki sposób.

– Bitcoin nie jest walutą „zamkniętą”. Często pojawia się argument, że bitcoin to przeżytek, a powstały już nowe waluty tzw. bitcoin 2.0 pod innymi nazwami, które mogą więcej, szybciej, lepiej. Jest to manipulacja. Dlaczego? Żeby robić więcej, szybciej, lepiej musi być to wykonane często kosztem innych parametrów. Np. wiąże się to z centralizacją sieci, brakiem transparentności, inflacją itd. Jeżeli jakaś inna kryptowaluta polepszy parametry to my tą zmianę wprowadzimy. Bitcoin nie jest zamknięty na nowości. Bitcoin traktuje inne kryptowaluty jako plac zabaw na którym testujemy inne możliwości.

– Bitcoin posiada olbrzymią społeczeność, masę kantorów internetowych, pierwsze bankomaty bitcoinowe, masę doświadczonych deweloperów i specjalistów.

#bitcoin #ciekawostki #ciekawostka #pieniadze #januszebiznesu #technologia #tutorial #finanse #niewiemjaktootagowac #kryptowaluty #janusze

Powered by WPeMatico

No Comments

Comments are closed.